Poradňa pre rizikové deti

Ing. Jana Sabová

správca nadácie, Nadácia AXIS

Narodenie dieťatka je pre väčšinu z nás tá najšťastnejšia udalosť v rodinnom živote. Situácia sa však diametrálne líši, ak s dieťatkom nie je všetko v poriadku. Hoci sa pri pôrode môže situácia veľmi rýchlo skomplikovať, nik si nechce pripustiť, že sa mu môže narodiť dieťatko so zdravotným znevýhodnením. Už počas tehotenstva niektorí rodičia musia čeliť nečakanej situácii, keď im lekár oznámi diagnózu dieťatka. Títo rodičia však už pri pôrode vedia, čo ich čaká a sú tak aspoň teoreticky pripravení na novú situáciu.

Iné je to pri narodení zdravého dieťaťa. Niektoré z týchto detí spadajú do skupiny rizikových detí na základe odporučenia od pediatra, mnohé sa tam dostanú časom, lebo rodičom samotným sa niečo na vývoji ich dieťatka nepozdáva. U rizikových bábätiek netreba čakať na to, či dieťa dobehne svojho rovesníka, ani netreba nechávať nič na náhodu.

Ťažkú situáciu zažili aj rodičia Amálky. Po narodení malej princeznej ich čakalo prekvapenie – diagnóza obštrukčný 3-komorový hydrocefalus. Začal kolotoč vyšetrení, operácia na zavedenie shuntu a keďže rodičia nechceli vyčkávať, začali hľadať. Aby toho nebolo málo, Amálke bola diagnostikovaná ľavostranná hemiparéza. Pri hľadaní informácií rodičia s malou Amálkou narazili na naše centrum a dostali sa do starostlivosti odborníkov v AXIS Medical.

A dobre urobili, pretože Amálka toho stihla už viac ako dosť. Čo za ten čas dosiahla? Lepšie používa ľavú ruku, má lepší a silnejší úchop a držanie predmetov v ľavej ruke, tiež lepšie rozpráva, rozšírila sa jej slovná zásoba a používa ucelené vety. Zlepšila sa zraková kontrola pre ľavú stranu a tiež samostatná chôdza. To všetko vďaka svojim rodičom, ktorí neváhali, nečakali a konali.

Máte niekoľkomesačné dieťa, nepozdáva sa Vám jeho vývoj a lekár stále hovorí, že to dobehne, treba vyčkať? Tak nasledujte kroky Amálkiných rodičov a nestrácajte drahocenný čas a prihláste sa do nášho projektu Poradňa pre rizikové deti.

Náš projekt je formou pobytovej včasnej intervencie. Je prístupom resp. spôsobom riešenia dôsledkov zdravotného postihnutia založeného na tímovej spolupráci špecialistov – fyzioterapeuta, neurológa, logopéda, ergoterapeuta, psychológa a ďalších odborníkov.
Nadácia AXIS v spolupráci s OZ Malíček, s rehabilitačným centrom AXIS Medical a Nadáciou Jána Korca pravidelne organizuje projekt Poradne pre rizikové deti.

Viac info: https://www.nadaciaaxis.sk/nasa-cinnost/projekty/

Loading...